לתרומות EN
 

"מעבדת הדמיון": כיתת העתיד

 
מרחב תגליות אינטרקאקטיבי לבניית כישורי חיים למאה ה-21
 
תקופת הקורונה חידדה עוד יותר את הצורך של המורות, המורים והגננות בכלים טכנולוגיים.
 
כיום יש עשרות אלפי מורים שכבר מיומנים בעבודה עם מחשב ואנו חושבים על עתיד הלמידה ועל הדור הבא של טכנולוגיות הלמידה, שתאפשרנה לכל תלמיד למידה חווייתית, למידת חקר מותאמת לכל נושא, למידה שתאפשר חיבור מיידי של המורה לתלמיד ושל התלמיד לנושא שנלמד.
 
אנו רוצים להעניק טכנולוגיות למידה עתידיות לכל מורה ולהכשיר את המורה והתלמידים לכתת הלימוד של 2030.
 
בעזרת תוכנית "מעבדת הדמיון", יש לנו את האפשרות לחשוף, להנגיש וללמד את המורות והמורים את טכנולוגיות העתיד, שיעצימו את אפקטיביות הלמידה, ויתנו להם אפשרות לתת לתלמידיהם את מה שהם זקוקים לו. עם הצלחתם בתחום זה, מעמד המורות והמורים יועצם והם יזכו להכרה וכבוד שהמחנכים ומנהיגי הדור הבא של הארץ ראויים לה.
 
קרן אתנה מציעה פתרון ייחודי, המאפשר לחשוף מורות, מורים ותלמידים ל- 4 טכנולוגיות מתקדמות, אשר מביאות את הלמידה לשלב הבא.
 
הטכנולוגיות המתקדמות כולל חדר אימרסיב, ארגז חול אינטראקטיבי, פינת מציאות מדומה ואיזור רובוטים יוצבו בבית הספר בחדר/חלל שיקבע מראש ויותאם לצרכי המערכת. או לחלופין יוצבו בקונטיינר שגודלו 3 * 6 * 4 שיוצב בחצר בי"הס.
 
הלמידה במעבדת הדמיון תתבצע לאורך כל השנה בנושאים שונים לפי תוכנית אותה יקבע בית הספר ולפי מערכי שיעור אותם יפתחו המורות והמורים.  כל מורה וכל תלמיד ייחשפו לכל הטכנולוגיות לפי תוכנית מותאמת, ויחוו למידה חדשנית ואינטראקטיבית. 
 

הטכנולוגיות של "מעבדת הדמיון"


"מעבדת הדמיון" משלבת ארבעה אזורי למידה אינטראקטיביים משלימים, היוצרים למידה אינטראקטיבית חווייתית.
 

חדר אימרסיב (למידה אופפת)


חדר אימרסיב הינו חדר למידה אינטראקטיבי, המאפשר למורים ולתלמידים לצאת מכיתת הלימוד עם שולחנות וכסאות, וליצור להם חוויה מרחבית בסביבות למידה מגוונות. חקר תרבויות וארצות, עולם בעלי חיים, עונות השנה, חלל, וכל סביבה אפשרית אחרת, מכניסה את הילדים לחוויה ייחודית בה הם יכולים להתנסות במגוון פעילויות. מציאות מדומה משנה את הצורה בה אנחנו לומדים מלמידה פאסיבית ללמידה חווייתית אינטראקטיבית. 
 
היתרון העיקרי בשימוש בטכנולוגית למידה אופפת בלמידה הינו האפשרות לחוות את החומר במקום ללמוד אותו בצורה יבשה. צורת למידה זו מאפשרת יצירת סיטואציות ממשיות  ועוזרת בחשיבה יצירתית, סקרנות, פתרון בעיות ועידוד יצירתיות. סביבה זו מתאימה גם לילדים עם צרכים מיוחדים, עם מגוון תכנים המתבססים על חוויה חושית, שיפור יכולות חושיות ומוטוריות ועוד.

ארגז חול אינטראקטיבי (מציאות רבודה – AR)

 

ארגז חול אינטראקטיבי הינו משטח למידה חינוכי המשלב פונקציות של ארגז חול ומסך מגע.
 
המשחק והפיסול בחול הופכים את ארגז החול הרגיל לסביבה אינטראקטיבית ודינמית של מציאות רבודה. שינוי קווי הגובה של החול מייצרים בזמן אמת סביבות משתנות של הרי געש, מדבריות, אגמים, נחלים, כיפות מושלגות ותרחישי למידה רבים אחרים.
 
השימוש בארגז חול אינטראקטיבי משפר את יכולת הזכירון, אוריינטציה מרחבית וכישורי דיבור, ומספק הנאה לתלמידים. בנוסף, ישנם תכנים מיוחדים עבור ילדים עם צרכים מיוחדים המתמקדים בשיפור המוטוריקה ושפה, ועוד.

מציאות מדומה (משקפי Virtual Reality)

 

יצירת קונטקסט לימודי הינו קריטי להטמעת הבנה מעמיקה. ללמוד על מחזורי הירח מהספר יכול להיות בסדר עבור תלמידים מסוימים. אבל תרומת המידע הקונטקסטואלי הנוסף שהם מקבלים כשהם דורכים על פני הירח ומסתכלים ממנו על כדור הארץ בלתי ניתנת להערכה.  היכולת לדמיין מחדש את החוויה בה התלמיד לומד קונספט חדש חזקה להפליא, ומועילה במיוחד עבור ילדים שמתקשים לשמור על ריכוז בכיתה רגילה.
 
מציאות מדומה פותחת הזדמנויות לימוד גם עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים. למשל, ילדים אוטיסטים מוצאים שסביבת לימוד של 360 מעלות הינה מאוד מכילה ובטוחה ללימוד תכנים חדשים בגלל הידיעה שהם יכולים לצאת מהסביבה אם ישנו צורך. סביבת מציאות מדומה יכולה לעזור גם לילדים עם קשיי הסתגלות ואתגרי לימוד אחרים.

רובוטיקה

 

הכרת עולם הרובוטיקה ומונחים מעולם התכנות כבר בגיל קטן תורמים ליצירתיות, יוזמה, סקרנות, תקשורת, עבודה בצוות וכישורים אחרים. 
 
THYMIO הינו רובוט קטן שמאפשר לתלמידים לגלות את עולם הרובוטיקה וללמוד את שפת הרובוטים. ניתן לתכנת את הרובוט ולבצע מספר רב של ניסויים בתחומים ורמות קושי שונים.
 
בנוסף, קיימות כבר עכשיו תוכניות רובוטיקה לחינוך המיוחד, והן הוכחו כיעילות מאוד גם עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים. 
 
שילוב של ארבעה אזורי הלמידה הנ"ל יביא לפריצת דרך משמעותית וקידום בצורת הלימוד בבתי הספר. האפשרות ללמוד בצורה חווייתית תפתח בפני התלמידים עולמות חדשים, ותכין אותם בצורה מיטבית לחיים לאחר סיום בית הספר.
 
לתרומה