2

flag_gbIsrael_flag_sm

ניזולטר3

תרומות

Untitled-2.png instagram Youtube-icon linkedin.png

 

דף הבית
אודות
פרוייקטים לתרומה
שותפים
תורמים
מכתבי תודה
גלרייה
אתנה במדיה
צור קשר
מפת פריסה ארצית
ערים בתכנית מחשב נייד לכל מורה

ניצה אלבר

מפת פריסה ארצית
ערים בתכנית מחשב נייד לכל מורה

28.3.08
מחשב נייד לכל מורה - סיכום ביניים
שנים רבות אני מנהלת בתי ספר ופעמים רבות הקמתי בבית ספרי מעבדת מחשבים או עמדות מחשב בכיתות. ניסיון אחד לא דמה למשנהו. הן החומרה והן התוכנות והגישה לשילובן, הלכו והשתנו. התנסיתי ביוזמות יפות משלבות תקשוב שסחפו מורות אחדות בצוות. עקבתי אחר חיפושי דרך לפריצת דרך משמעותית שתקיף את כל בית הספר.
תמיד באה התובנה כי המפתח מצוי בידי צוות המורים. שינוי ממשי חייב לחול תחילה אצל המורה ואז יוכל להנהיג את תלמידיו.
ועוד מסקנה (לא מקורית...) קיבלה הדגש מתוך ההתנסויות: שינוי מערכתי קורה כאשר הצוות כולו נלהב לו, שותף לו ולוקח בו חלק אופרטיבי.
כל הדברים הללו נאמרים כדי להבהיר ולהבליט את המהפך שחוללה התוכנית שיזמה והוציאה לפועל חברת "אתנה" בראשות מר אורי בן ארי: תוכנית "מחשב נייד לכל מורה".
למרות שאנו עדיין בשלבי בוסר ובהליך של למידה, ניתן לראות כי השינוי כבר מתחולל והוא, אכן, מלהיב. אזכיר ארבעה מעגלי תפנית:
1.מעגל התדמית המקצועית האישית :
פרופסיונאליות נמדדת גם בכלים ובאמצעים בהם משתמשים, כמאמר הפתגם העממי, "אוּמנותו של אדם הם כליו". המחשב האישי הנייד נותן הרגשה כי איננו נופלים מפרופסיות מתקדמות אחרות ולא מילדינו הצעירים וכי גם בידינו המפתחות לשפה העדכנית של העולם האורייני. לא נעצרנו אלא אנו צועדים עם הזמן.
2. המעגל הפרקטי:
הנייד האישי זמין, נגיש, ניתן לטלטול. בתור שכזה הוא מאפשר למורה להיעזר בו כרצונה בביה"ס ומחוצה לו.
3. ספריית התיקיות הניידת:ניהול הכיתה
אחד השינויים הבולטים שחולל הנייד הוא בכל הקשור לניהול העבודה. חומרי הלמידה שכל מורה מכינה, מתויקים בנייד שלה; נתוני התלמידים והמעקב אחר תפקודם והישגיהם, מצויים בטבלות המאוכסנות בנייד. קשר עם הורים ועם אנשי הצוות - נעשה ונשמר בנייד.
כך אני רואה כבר בין המורות כאלה שגם בישיבות צוותים או במפגשי הדרכה, יושבות מול המחשב שלהן; בעת אבחון אישי של תלמידים, רושמות נתונים ישירות בנייד, ובשיחות עם הורים מעלות את נתוני הילד המאוכסנים בנייד.
4. מתודות של הוראה
שינוי בולט אחר החשוב בעיני במיוחד הוא השימוש בנייד במהלך שיעור בכיתה. בעת הביקור שנערך בבית הספר, הראינו פרישה מגוונת של תחומי דעת ואופציות שילוב במהלך השיעור.
את חומרי הלמידה מרבות המורות יותר להכין בעזרת המאגר העצום שיש באינטרנט - הן של מקורות ידע וקטעי מידע והן של מצגות מוכנות שניתן להיעזר בהן מאוד. לא פחות חשובים הם הכלים שניתן למצוא בו (למשל: ניקוד אוטומטי של טקסט).
השילוב במהלך הלמידה הופך אותה למגוונת ומומחשת, ממקדת ואף מפעילה.
לא פחות חשובה היא האפשרות של המורה להראות ולהדגים כיצד הוא מבצע מהלכי חיפוש או הגעה למבוקש.
גם האתר הכיתתי וגם הלמידה המאפשרת משובים אישיים לעבודות באמצעות קשר מתוקשב, פועלים יפה.
מסתבר שלא רק אצל המורה חל שינוי בהוראה בשל הנייד. הילדים מרבים יותר לשלב בעבודותיהם חומרים מתוקשבים והם נעזרים בפונקציות שונות. קיימת אפילו תופעה של הבאת ניידים אישיים לכיתה מפעם לפעם ע"י תלמידים שיש מכשיר בביתם ושנעזרו בוו להכנת חומרים ולהצגתם בפני חבריהם.

סיכום:
מניתי חלק מהשינויים שאני רואה. בשל העובדה שמרבית הצוות נושא ניידים, בשל העמדת הנושא בקדמת הבמה של עבודתנו ובשל ההשתלמות המתמשכת לכולן, קל לשינוי לחדור באופן מערכתי תוך שאנו נעזרים אלה באלה וחשים בשיח בלתי פוסק בנושא.
למרות ההצלחה המרובה והנחת מכל מה שמתרחש, לא הגענו עדיין לאופטימום ועוד הדרך רב, אך אין לי ספק כי התוכנית החדשנית "מחשב נייד לכל מורה" סוללת דרך נוחה ובטוחה לשינוי מבורך בפרופסיה ובמתודיקה.

ניצה אלבר
מנהלת בית ספר "מענית"

ר"ב שני סיכומים חופשיים שכתבו לי שתיים מן המורות.

 

 

banner2